Składnik curry zabija komórki raka przełyku

Występująca w przyprawie curry kurkumina zabija komórki raka przełyku w ciągu doby - informuje "British Journal of Cancer".
Dr Sharon McKenna z irlandzkiego Cork Cancer Research Centre wykonała testy laboratoryjne, które wykazały, że kurkumina zaczyna "rozprawiać się" z komórkami nowotworowymi już w ciągu 24 godzin.
"Badania te stwarzają możliwość wykorzystania związków naturalnych występujących w kurkumie w opracowaniu nowych metod leczenia raka przełyku" - uważa dr Lesley Walter z Cancer Research UK.

"Od lat 70. zachorowalność na raka przełyku zwiększyła się o ponad połowę. Najprawdopodobniej ma to związek z rosnącą liczbą osób otyłych, większym spożyciem alkoholu i chorobą refleksową przełyku. Dlatego równie ważne jest znalezienie skutecznych sposobów zapobiegania" - dodaje dr Walter.

Czytaj więcej: Składnik curry zabija komórki raka przełyku

Przełom w chemioterapii raka piersi

Podawanie w chemioterapii przedoperacyjnej cis-platyny kobietom, które są nosicielkami zmutowanego genu BRCA1 i mają rozpoznanego raka piersi, powoduje kompletną lub niemal kompletną remisję choroby i zniknięcie guzów.
To przełom w dziedzinie chemioterapii raka piersi - uważają szczecińscy naukowcy, pracujący pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

O swoim odkryciu poinformowali na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Do tej pory w tradycyjnej chemioterapii w takich przypadkach stosowano tzw. taksany, które - jak wykazali w swoich badaniach naukowcy ze Szczecina - są nieskuteczne.

Czytaj więcej: Przełom w chemioterapii raka piersi

Często zadawane pytania w diagnostyce raka piersi

Jakie są osiągnięcia w leczeniu raka piersi w Polsce na tle innych krajów?
Rak piersi jest u nas niestety pierwszą przyczyną śmiertelności kobiet, jest też najczęstszym nowotworem, który powoduje u nich najwięcej zgonów.
W Polsce wyleczalność wszystkich nowotworów wynosi 40%, podczas gdy w USA - około 60%. W przypadku raka piersi przeżywalność jest tam również o wiele lepsza: w USA 70% kobiet chorych na nowotwór przeżywa 10 i 5 lat, a w Polsce tylko 40%. Rocznie zachorowuje u nas na raka piersi około 10 000 kobiet a około 5000 kobiet umiera rocznie z powodu tej choroby. Zatem stosunek umieralności do zachorowalności wynosi u nas 50%, a w innych krajach - 30%. Najlepszą wyleczalność stwierdzono w takich państwach, jak USA, Wielka Brytania, Holandia i Skandynawia.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wciąż niewystarczająca profilaktyka.

Czytaj więcej: Często zadawane pytania w diagnostyce raka piersi

Znamy sekret raka piersi

Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali białko odpowiedzialne za przerzuty raka piersi. - To prawdziwy król zbrodni - twierdzą. Prawdopodobnie decyduje o tym, czy pacjentka przeżyje, czy nie.

W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 13 tys. nowych zachorowań na raka piersi, 5 tys. kobiet umiera. W większości przypadków o życiu lub śmierci decyduje to, czy doszło do przerzutów.

Oczywiście ważny jest czas postawienia diagnozy - im wcześniej, tym większe są szanse powrotu do zdrowia. Naukowcy od dawna chcieli jednak wyjaśnić, co tak naprawdę sprawia, że w pewnym momencie komórki raka piersi stają się jeszcze bardziej złośliwe, odłączają się od pierwotnego guza i przenoszą się z krwią do innych narządów.

Czytaj więcej: Znamy sekret raka piersi

Rak piersi a hormonalna terapia zastępcza

Kobiety z rozpoznanym rakiem piersi zwykle nie stosują hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) ze względu na obawy, że estrogeny zawarte w tych preparatach zwiększą ryzyko nawrotu choroby nowotworowej.
Ellen S. O'Meara z University of Washington prowadziła badanie nad związkiem między stosowaniem HTZ a ryzykiem nawrotu i śmiertelnością z powodu raka piersi wśród kobiet, u których uprzednio rozpoznano ten typ nowotworu i zastosowano odpowiednie leczenie.

Czytaj więcej: Rak piersi a hormonalna terapia zastępcza